آشنایی با گیربکس ولوو nh

گیربکس ولوو nh

شرکت ولوو از بزرگترین شرکت های تولید کننده انواع خودروهای  سبک و سنگین در دنیا  است. این کمپانی قدرتمند در کشور سوئد قرار دارد. یکی از مهم ترین فعالیت های این شرکت سوئدی، طراحی و تولید انواع قطعات ماشین ها است. برای مثال گیربکس ولوو nh  یکی از بهترین و جدیدترین تولیدات این شرکت محسوب می شود.

از مهم ترین تولیدات این شرکت می توان به تولید انواع کامیون، اتوبوس ها، موتورهای دیزل، تجهیزات سنگین و …. اشاره کرد. شرکت ولوو در سال 1924 فعالیت خود را به عنوان زیر مجموعه برای شرکت اس کاف آغاز کرد. در ادامه، در سال 1927 موفق شد تا وارد دنیای تولید انواع خودرو ها بشود.

ولوو nh یکی از محصولات این شرکت قدرتمند سوئدی محسوب می شود. این محصول جزء ماشین های سنگین است که در کشور ما از طرفداران زیادی برخوردار است.

ماشین سنگین ولوو nh12 برای اولین بار در سال 2000 در نمایشگاهی در کشور هلند رونمایی شد. قدرت، زیبایی و دوام این خودرو باعث شد  تا این ماشین همواره یکی از گزینه های پرطرفدار برای خرید ماشین های سنگین باقی بماند. گیربکس ولوو nh  از دیگر مزیت های این خودرو محسوب می شود که بسیار قدرتمند و کم نظیر است.

ایران ولوو با داشتن سابقه طولانی فعالیت در حوزه قطعات و لوازم یدکی خوردروهای سنگین، این مقاله را برای شما گردآوری کرده است تا اطلاعات جامع و کاملی را قبل از خرید گیربکس ولوو nh  کسب کنید.

لوگو شرکت ولوو
لوگو شرکت ولوو

گیربکس چیست و چه کاربردی دارد؟

تمام خوردرو ها برای انتقال نیروی تولید شده توسط موتور به چرخ ها، از قطعه ای به نام گیربکس استفاده می کنند. در حقیقت وظیفه اصلی گیربکس این است که اجازه تغییر سرعت را به راننده بدهد. یکی از مهم ترین مزیت های گیربکس این است که شما می توانید بدون نیاز به افزایش قدرت گشتاور و دور موتور ماشین، سرعت را افزایش دهید.

اجزای داخلی گیربکس
اجزای داخلی گیربکس

یکی از کاربردهای دیگر گیربکس، کنترل سرعت ماشین در شرایط متفاوت است. برای مثال، توانایی کاهش سرعت در ماشین های ولوو سری ان هاش با استفاده از گیربکس ولوو nh صورت می گیرد.

امکان داشتن تغییر جهت برای ماشین ها، از امکاناتی است که قطعه گیربکس در اختیار ما گذاشته است.

در مواقعی که شما موتور ماشین را روشن می کنید اما آن را به حرکت در نمی آورید، در واقع این گیربکس است که وظیفه متوقف کردن اتومبیل شما دارد.

گیربکس ها دارای اجزای داخلی هستند که مهم ترین آن ها چرخ دنده است. چرخ دنده ها با توجه به شکل، اندازه و کاربردشان می توانند ویژگی های متفاوتی داشته باشند. هر یک از این چرخ دنده ها با توجه به قابلیت و ویژگی که دارند، وظیفه انتقال قدرت از موتور به چرخ ها را خواهند داشت.

در هر گیربکس، تعداد این چرخ دنده ها می تواند متغیر باشد، اما در همه گیربکس ها از چرخ دنده ها استفاده شده است. گیربکس ولوو nh  از جمله گیربکس هایی است که دارای چرخ دنده هایی با اندازه و شکل متفاوت است.

چرخ دنده های گیربکس ولوو nh
چرخ دنده های گیربکس ولوو nh

نشانه های خرابی گیربکس

همانطور که عنوان کردیم؛ گیربکس یکی از مهم ترین قطعات داخلی تمامی خودرو ها محسوب می شود. به همین دلیل است که اکثر خرابی های بوجود آمده در ماشین، از گیربکس نشات می گیرد. در نتیجه داشتن اطلاعات در مورد قطعه، یکی از اساسی ترین نیاز های هر راننده است. اگر شما به گیربکس توجه نداشته باشید ممکن است آسیب های بسیار جدی به ماشین وارد کنید که غیر قابل جبران باشد.

در ادامه به معرفی برخی از نشانه های خرابی گیربکس اشاره خواهیم کرد:

 • روشن شدن چراغ چک موتور

روشن شدن چراغ چک به این معنا می باشد که در داخل موتور یک ایراد وجود دارد. حال ممکن است این ایراد از گیربکس ماشین نباشد، اما بهتر است برای اطمینان خاطر از این موضوع، آن را چک کنیم. داغ شدن گیربکس به دلیل اختلال در سیستم های سرعت نیز از دلایل روشن شدن چراغ چک است. گیربکس ولوو nh  به دلیل استفاده از تجهیزات پیشرفته در ساخت آن، دارای سنسورهای زیای است که این مورد را به خوبی اخطار می دهد.

 • نشت روغن گیربکس

یکی از ساده ترین راه ها برای تشخیص معیوب بودن گیربکس، روغن ریزی آن است. روغن ریزی ممکن است به دلیل آب بندی، نحوه نادرست نصب محفظه گیربکس، آسیب دیدگی چرخ دنده ها و یا عوامل دیگر باشد.

 • لغزش چرخ دنده ها

ایجاد مشکل در چرخ دنده های گیربکس یکی از خطرناک ترین مشکلاتی است که ممکن است برای گیربکس بوجود بیاید. برای جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی به شما پیشنهاد می دهیم این ایراد را جدی بگیرید.

 • صدای غیر عادی در هنگام رانندگی

اگر در هنگام روشن شدن موتور و رانندگی، متوجه صداهای غیر عادی می شوید، ممکن است گیربکس ماشین ایراد پیدا کرده باشد. در این حالت هم توصیه می شود به سرعت به یک تعمیرگاه مراجعه کنید و از سالم بودن گیربکس خود مطمئن شوید.

 • سرو صدای گیربکس در حالت خلاص
 • ایجاد بوی نامطبوع سوختی
 • عملکرد با تاخیر گیربکس
 • ایجاد اختلال در عملکرد پدال کلاچ
 • عدم حرکت خودرو روی دنده
 • لرزش خودرو و بالا رفتن دور موتور

همگی از نشانه های ایجاد اختلال در سیستم گیربکس ماشین است و در صورت مواجه شدن با آن ها باید سریعا آن ها را تعمیر کنید یا در صورت نیاز، اقدام به تعویض آن کنید. در حال حاضر گیربکس ولوو nh  یکی از بهترین گیربکس هایی است که در ماشین سنگین این شرکت تولید شده است؛ که از زمان تولید آن تا به حال، کمتر ایرادی در آن دیده شده است.

خرابی گیربکس
خرابی گیربکس

تعویض روغن گیربکس

یکی از مهم ترین کارهایی که باید برای گیربکس انجام شود، توجه به میزان روغن قطعه است. که در صورت نیاز، باید اقدام به تعویض روغن کنید. بی توجهی به تعویض روغن گیربکس ممکن است مشکلات زیادی را از قبیل:

 • آسیب رساندن به چرخ دنده ها و یاتاقان
 • ایجاد لرزش شدید در خودرو و بالا رفتن ناگهانی دور موتور
 • سخت شدن تعویض دنده در اتومبیل های دنده ای
 • ایجاد صدای نامتعارف در حالت خلاص
 • داغ شدن روغن گیربکس و ایجاد بوی نامطبوع

برای ماشین بوجود آورد.

تعویض روغن گیربکس
تعویض روغن گیربکس

خرید بهترین گیربکس ولوو nh

اگر شما قصد خرید انواع گیربکس ها مانند گیربکس ولوو nh و قطعات گیربکس را دارید، بهتر است خرید خود را از یک فروشگاه معتبر انجام دهید. ایران ولوو با داشتن سابقه فعالیت طولانی در زمینه فروش قطعات خودرو، بهترین گزینه برای شما می باشد.

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *