انواع مته حفاری در صنایع نفت و گاز

مته حفاری در صنایع نفت و گاز

مقدمه

دستگاه مته حفاری در صنایع نفت و گاز یک ابزار بسیار کاربردی است که به طور گسترده ای توسط تکنسین ها و مهندسان نفت و گاز و اب به منظور ایجاد سوراخ در انواع مختلف سطوح از قبیل چوب، آلومینیوم، فولاد و بتن و سنگ و خاک استفاده می شود. ماشین های مته در صنعت ساختمان سازی و صنایع نفت، گاز و… استفاده می شوند. آنها همچنین می توانند در تعدادی از پروژه های مختلف سنگ تراشی استفاده شوند. این دستگاه ها با موتور کار می کنند و دارای یک ابزار برش انتهایی هستند که برای حفاری در این سطوح استفاده می شود. در اینجا به منظور شناخت بیشتر این سیستم، لازم است ادامه مطلب را دنبال کنید تا بتوانید آگاهی بیشتری در این حوزه کسب کنید.

مته حفاری در صنایع نفت و گاز چیست و چه عملکردی دارد؟

ماشین مته های حفاری در صنایع نفتی و گازی در حین حفاری می چرخند و حرکت چکشی را اعمال می کنند. هنگامی که به حالت ضربه یا چکش تغییر می کنند، مته ارتعاش پیدا می کند و با سرعت به عقب به جلو حرکت می کند. این امر ابزارهایی را برای ایجاد حفره در مدت زمان کوتاه، حتی از طریق دیوارهای سخت بتن، ایجاد می کند. این ابزارها برای ایجاد کانال در دیوار به منظور پنهان کردن سیم ها و کابل ها نیز بسیار مفید هستند. ماشین های حفاری همچنین برای استفاده در کاربردهای صنعتی خاص مانند جوشکاری مناسب هستند. آنها در صنایع مختلف مانند آهن، فولاد، متالورژی، نفت، گاز و غیره استفاده می شوند.

انواع مختلف مته حفاری

1. مته چکشی

مته هایی که دارای عملکرد چکشی هستند، برای تکنسین های حوزه نفت و گاز بسیار مفید هستند. آنها با قدرت مورد نیاز جهت استفاده در برنامه های کاربردی مانند سنگ تراشی و پروژه های تخریب ساختمان را ارائه می دهند؛ بنابراین، مته حفاری چکشی برای استفاده در انواع مختلف کاربردهای داخلی و خارجی مناسب هستند. این مته ها صدای بلندی ایجاد می کنند؛ بنابراین، هنگام استفاده از آنها، باید از گوش بند استفاده کنید.

2. مته دوار

این نوع مته ها همچنین می توانند هم برای سوراخ های حفاری  استفاده شوند. مته های دوار به دلیل ویژگی همه کاره خود، در طیف گسترده ای از برنامه های صنعتی و هم چنین به عنوان مته های حفاری در صنایع نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند.

3. مته ضربه ای

این نوع مته ها دارای مکانیزم ضربه ای هستند که دارای گشتاور بالا و همچنین نیروی ضربه ای بالا می باشند. مته ضربه ای هم چنین برای استفاده در پروژه های مختلف ایده آل هستند.

عملکرد مته حفاری
عملکرد مته حفاری

چه مشکلاتی پیش می آید اگر مته حفاری در صنایع نفت و گاز کار نکند؟

در حین استفاده از مته حفاری ممکن است با مشکلاتی رو به رو شوید، لذا لازم است نکات موثر جهت رویارویی با آن را بدانید تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید. عمده مشکلات موثر در این سیستم عبارتنداز:

  • فوران چاه
  • گیرمکانیکی
  • انحراف شدید چاه
  • وجود خرده های آهن در چاه
بررسی عملکرد مته حفاری در صنایع نفت و گاز
بررسی عملکرد مته حفاری در صنایع نفت و گاز

در چه مواردی مته حفاری در صنایع نفت و گاز و اب باید عوض شود؟

ارتعاش بد

اگر مته حفاری دچار لرزش بدی شود، کار با آن می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. شما لازم است قطعات زیر را از نظر ساییدگی بررسی کنید:
یاتاقان، دوک، چرخ دنده و مته. راهنمای تعمیر را دنبال کنید تا نکات مفیدی در مورد چگونگی برطرف کردن مشکل به شما نشان دهد. برای راهنمایی دقیق بهتر است با تکنسین های متخصص در این حوزه در رابطه با تعویض قطعه خود مشورت کنید.

صدای خرد شدن

اگر مته شما صدای خرد شدن را دارد، این قسمت ها را بررسی کنید:
برس های کربنی، چرخ دنده ها و بلبرینگ ها. این یک مشکل رایج است و چند راه حل ساده و توصیه های تعمیراتی در رابطه با آن ها وجود دارد که باید توسط کارشناس به شما در تعمیر این مورد ارائه داده شود.

سایش بیش از حد :

چنانچه مته حفاری بعد ار مدتی فعالیت موثر ساییده شد باید ان را نزد استادان و مهندسان حرفه تعمیر کرد اگز قابل تعمیر نبود حتما باید مته pdc یا مته راکبیت را و یا مته نمونه برداری را عوض کرد در غیر این صورت به قطعات دیگر دکل حفاری اسیب جدی وارد می کند

بررسی قطعات مته حفاری
بررسی قطعات مته حفاری

نتیجه گیری

در مجموع، ابزارهای حفاری و پیچشی برای پروژه های شخصی و پروژه های ساختمانی و دولتی  از قبیل صنایع نفتی و گازی ضروری هستند. مته های حفاری در صنایع نفت و گاز به اندازه یک چکش ضروری هستند و به شما این امکان را می دهد که به راحتی و به طور موثر سیستم های مختلف را سوراخ کنید. برای انتخاب آگاهانه لازم است برخی از معیارهای اساسی را در نظر داشته باشید. شما می توانید به منظور خرید مته حفاری، به سایت ایران ولوو مراجعه کنید، این سایت در زمینه ارائه بهترین قطعات و لوازم یدکی فعالیت دارد، کافیست به منظور خرید، با آن ها تماس بگیرید تا به درستی شما را راهنمایی کنند تا بتوانید خرید مطمئن و ایمن را داشته باشید.

جهت خرید انواع مته های حفاری و معدنی و نمونه برداری با مهندس اسماعیلی در تماس باشید 09143332530

خرید مته حفاری
خرید مته حفاری

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *