دلیل استفاده از الماس در نوک مته حفاری نفت

استفاده از الماس در نوک مته حفاری

مقاله راجع به دلیل استفاده از الماس در نوک مته حفاری نفت است. در این مطلب بنا داریم تا به بررسی لزوم استفاده از مته الماس در حفاری پرداخته و آن را به شکلی واضح و کامل توضیح دهیم. برای درک بهتر این موضوع ابتدا می خواهیم به معنی کلمه حفاری بپردازیم.

حفاری چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

به طور کلی هر زمان که بخواهیم از داخل زمین چیزی را بیرون بکشیم، نیاز به حفاری (کندن زمین به صورت اصولی) داریم. این کار در گذشته به وسیله ابزارهایی قدیمی و غیر مدرن مانند بیل و کلنگ انجام می‌ شد، اما امروزه به دلیل نیاز بیشتر برای حفاری دستاورد های جدیدی در این زمینه به بازار ارائه شده اند. یکی از این وسایل، مته حفاری است. مته ها این قابلیت را دارند که در هر سطحی از هر جنسی نفوذ کنند. این قابلیت موجب شده تا از مته های مختلفی برای سطوح متفاوت استفاده شود.

آیا می توان از مته به طور دائم استفاده کرد؟

یکی از فرسایشی ترین وسایل تجهیزات حفاری به طور حتم مته حفاری است. مته ها به این دلیل که بیشترین میزان برخورد با سطوح مختلف را دارند خیلی زود از بین رفته و باید جایگزین شوند. به همین علت است که استفاده از الماس در نوک مته حفاری متداول است. چرا که این شکل از مته یکی از سخت ترین و حرفه ای ترین مته های حال حاضر به شمار می‌رود.

مته های الماس سایز های مختلفی از نظر قطری دارند.
مته های الماس سایز های مختلفی از نظر قطری دارند.

مته های حفاری نیازی ضروری برای حفر چاه های نفت و گاز

همان طور که تا کنون متوجه شده اید صنعت حفاری یکی از بنیادی ترین المان ها برای به دست آوردن سوخت های فسیلی است. حفارهای حرفه ای با استفاده از الماس در نوک مته حفاری می‌ توانند به میزان مشخص شده چاه های نفت یا گاز را حفاری کرده و این صنعت را گسترش دهند.
حرکت مته های حفاری به طور کلی(بیش از 90 % ) دورانی بوده و با چرخش سریع و خارج کردن خاک یا متریال های دیگر از حفره اصلی کار می‌کنند.

چرا نام الماس بر روی این مته است؟

در حقیقت نام الماس استعاره ای از کلمه ای با ریشه ای یونانی بوده که به معنای نفوذ ناپذیر یا همان شکست ناپذیر است. اگر می خواهید دلیل استفاده از این متریال را برای حفاری بدانید باید گفت، الماس تنها المانی(عنصری) است که به هیچ عنوان با دیگر عناصر نمی‌توان آن را تحت تأثیر قرار داد. قابلیت بالا و سر سختی این متریال موجب شده آن را به عنوان ابزاری مهم در حفاری به کار ببرند. این عنصر حتی از سنگ های دیگری مانند، یاقوت هم سر سخت تر بوده و دوام بالاتری دارد. ناگفته نماند منطوز از کلمه الماس خوده الماس واقعی نیست الماس ها به کار رفته در مته های حفاری و معدنی , الماس هاس مصنوعی هستند که در فشار زیاد با دانش پیشرفته ای تولید می شوند

به همین علت است که از این الماس های مصنوعی  در نوک مته های حفاری استفاده می‌ کنند. بهره بردن از این متریال چند امتیاز خاص برای حفاری دارد. از جمله این امتیاز ها می ‌توان به مواردی چون:

  • سر سخت بودن
  • کم ترین میزان فرسایش در طولانی مدت
  • قدرت تخریب بالای سطوح مختلف

و در نهایت استقامت بالا در هنگام فشار اشاره کرد.

برای نفوذ به هر نوع سطحی، مته ای خاص به کار می‌رود.
برای نفوذ به هر نوع سطحی، مته ای خاص به کار می‌رود.

برای حفاری چه سطوحی از الماس استفاده می‌شود؟

به طور کلی مبحث حفاری موضوعی بسیار تخصصی است. هر نوع سطحی نسبت به میزان سر سختی که دارد نیاز به متریال(مته ای خاص ) دارد. به همین جهت مته ها در دسته بندی های مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

معمولاً برای حفاری سنگ هایی که از جنس رسوبات ساخته شده اند از مته های تیغه ای استفاده می‌شود. این دسته از سطوح دارای سر سختی بسیار بالایی نبوده و می‌توان از مته هایی با کیفیت کمتر برای نفوذ به آن‌ ها استفاده کرد.
اما در مقابل اگر شما با یک سطح کانی (جنسی از سنگ) رو به رو هستید استفاده از الماس مصنوعی در نوک مته حفاری بهترین انتخاب برای شما است. چرا که استفاده از هر نوع مته با سری دیگری نه تنها کاربردی نیست بلکه هزینه های زیادی هم به همراه دارد. سر سخت بودن و غیر قابل نفوذ بودن این سطوح موجب می‌شود برای حفاری آن‌ ها از مته های سری الماس استفاده شود.

از مته هایی با جنس الماس برای حفاری چاه های نفت و گاز استفاده می‌ شود.
از مته هایی با جنس الماس برای حفاری چاه های نفت و گاز استفاده می‌ شود.

مته هایی با قطر کم یا زیاد

مته ها به صورت کلی هر چه با قطری کمتر باشند کارایی بیشتری داشته و قدرت تخریب بیشتری دارند. این موضوع در مورد مته های نوک الماسی بسیار اثر گذارتر است. اگر سطح به شکلی غیر قابل نفوذ سخت باشد، بهترین روش استفاده از مته هایی با قطر بسیار کم است. شما با ایجاد اولین شکاف ها و سوراخ ها در سطح کانی می‌توانید از مته های قطور تری استفاده کرده و کار حفاری را گسترش دهید.

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *