مته حفاری | با عملکرد و انواع مته حفاری آشنا شوید

مته حفاری

مقدمه

در صنایع ساخت و ساز و حفاری ابزار های مختلفی به کار گرفته می شوند که هر یک دارای قطعه های متفاوتی هستند. از جمله قطعاتی که در این صنایع نقش بسیار مهمی دارند می توان به مته حفاری اشاره کرد. مته که اصلی ترین جزء دستگاه حفاری به شمار می آید، دارای انواع مختلفی می باشد. در این مقاله قرار است تا با ماهیت این قطعه و عملکرد آن آشنا شویم و انواع مختلف آن را بشناسیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی مته حفاری بپردازیم.

مته حفاری چیست و چه کاربردی دارد؟

در واقع مته وسیله ای است که در بخش انتهای پایینی رشته حفاری وصل شده و با استفاده از آن زمین را حفر می کنند. مته ها تاثیر بسیار زیادی در سرعت و چگونگی انجام دادن عملیات حفاری دارند. بطور کلی مته ها نسبت به عملکرد آن ها، به چهار دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: مته های خراش دهنده و خرد کننده سنگ (Crushing the rock)، مته های برنده و خراش انداز برای نفوذ در سنگ (Scraping the rock)، مته هایی که همزمان سنگ را خراش انداخته و خرد می کنند و مته های ضربه زننده و کوبنده (Hammering the rock). جنس مته چرخشی از فولاد، الماس و کاربید تنگستن است. در انتخاب نوع مته، حتما باید به محیطی که قرار است در آن حفاری صورت گیرد، توجه کنید.

قطر مته ها معمولا از 2 تا 36 اینچ متغیر است. در حفاری ها دو نوع مته اصلی مورد استفاده قرار می گیرند، که عبارتند از: نوع کاج غلتان و نوع تیغه ثابت. نوع تیغه ثابت، هر چند سرعت بیشتری نسبت به کاج غلتان دارد، اما قیمت آن نیز بالا تر است.

مته های حفاری دارای انواع مختلفی هستند.
مته های حفاری دارای انواع مختلفی هستند.

چند نوع مته حفاری وجود دارد؟

به طور کلی سه نوع مته وجود دارند که عبارتند از: مته های مخروطی چرخشی یا کاج غلتان، مته های تیغه ثابت و مته هایی با کاربرد های ویژه. در ادامه به بررسی هر یک از این مته ها پرداخته شده است.

– مته های مخروطی چرخشی یا کاج غلتان

این نوع مته ها دارای تیغه های متحرک و برنده ای هستند که بر روی مخروط هایی قرار گرفته اند. هر مته می تواند بین یک تا شش مخروط داشته باشد که معمول ترین میزان آن، سه عدد است. این مته های حفاری، به نسبت تعداد مخروط هایی که دارند، برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال، مته هایی که دارای یک مخروط هستند، در سیستم حفاری چرخشی، برای مواردی چون سنگ های شکاف دار، سنگ هایی با خاصیت خراش اندازی، سنگ هایی با خاصیت متوسط و برای طبقات شیب دار مورد استفاده قرار می گیرند و کمترین امکان انحراف چاه را دارند.

اما مته هایی با دو مخروط، برای حفاری طبقات نرم و شیب دار مناسب هستند. این نوع مته حفاری نیز برای کنترل انحراف چاه کاربرد داشته و به علاوه گزینه بهتری نسبت به مته های سه مخروطی برای کج کردن چاه می باشد. به دلیل وجود دو مخروط، می توانید طول جت را بلند تر انتخاب کرده و سرعت حفاری را افزایش دهید.

مته الماس مصنوعی PDC نوعی از مته های الماسی هستند.
مته الماس مصنوعی PDC نوعی از مته های الماسی هستند.

این نوع مته حفاری خود دارای دو نوع است که عبارتند از: مته های دکمه ای یا اینزرتی کاربید تنگستنی، مته های دندانه فولادی.

  • مته های دندانه فولادی MT

در طراحی مته حفاری سنگ چرت (Chert) از اصول طراحی مته های اولیه استفاده شده است که در آن هیچ درگیری میان دندانه های مخروط وجود نداشته و محور هر مخروط منطبق بر شعاع مته می باشد. این مته ها که بر روی مخروط هایشان دندانه های فولادی تراشکاری شده اند، تنها جهت خرد کردن سنگ به کار گرفته می شوند. البته محور مخروط های مته های امروزی که مناسب طبقات نرم هستند، از مرکز مته نگذشته و تنها بر دایره فرضی کوچکتری که حول محور مته مناسب قرار دارد، می چرخند. در این نوع مته حفاری میان دندان های مخروط درگیری وجود داشته که البته همین درگیری باعث تمیز شدن خودکار مته می شود و عملکردی شبیه بیلچه را به مته می بخشد. طی این عملکرد، پس از فرو رفتن در زمین با وارد کردن انرژی قسمت کنده شده جدا می شود.

توجه داشته باشید که در محل برخورد محور های مخروط ها، مثلثی طراحی می شود که سطح آن متناسب با تناسب مته برای حفاری طبقات نرم تر می باشد. مته حفاری دندان فولادی بیشتر برای سازنده های نرم تا نیمه سخت پیشنهاد می شوند. همچنین تیغه های آنها متفاوت هستند. می‌توانید با توجه به سازنده ها اقدام به طراحی و انتخاب آنها کنید.

انواع مته حفاری
انواع مته حفاری
  • مته های دکمه ای یا اینزرتی کاربید تنگستنی

در میان مته هایی با مخروط دوار، مته کاربید تنگستن تنها مته ای است که برای انجام عملیات حفاری در شکننده ترین و خورنده ترین طبقات زمین، مورد استفاده قرار می گیرد. طی فرآیند این نوع مته حفاری، سنگ سخت به وسیله فشردگی و تکه شدن، منهدم شده و خرده سنگ های ایجاد شده نسبت به مته های دندان فولادی کوچکتر هستند. توجه داشته باشید که به دلیل وزن بالایی که بر روی مته قرار دارد، باید سرعت چرخش آن را کم انتخاب کرده و دقت کنید که کاربید تنگستن با وجود سختی، بسیار شکننده است.

جنس اینزرت های کاربید تنگستن با خود مخروط متفاوت بوده و دندانه های آن ها بدنه ای به شکل استوانه توپر دارند که دارای انتهایی تیز و گرد است. هرچند که قیمت این نوع مته حفاری نسبت به مته دندان فولادی گرانتر می باشد، اما عملکرد بهتری نیز دارد و دارای مقاومت بالایی می باشند.

– مته های تیغه ثابت

این نوع مته ها قطعات برنده ثابتی دارند که به بدنه مته، به صورت یکپارچه، متصل شده اند. در واقع در این مته ها به جای مخروط هایی که جداگانه از هم می چرخند، بدنه و سری ثابت وجود دارد که به صورت یکپارچه با لوله حفاری و رشته حفاری می چرخند. به طور کلی این مته ها به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: مته های الماسی و مته های تیغه فولادی.

هر مته مناسب ساختار متفاوتی است.
هر مته مناسب ساختار متفاوتی است.
  • مته های تیغه فولادی

این مته ها دارای دو نوع Drag Bits برای سازنده های نرم و Steel Cutter برای سازنده های سخت تقسیم می شوند. جالب است بدانید که Drag Bits اولین مته ای می باشد که برای حفاری دورانی مورد استفاده قرار گرفته است. البته راندمان بالایی که مته های کاج دار در حفاری دارند، باعث شده تا آنها جای این نوع مته ها را بگیرند. جنس تیغه مته حفاری Drag Bits فولادی بوده و معمولاً در سازنده های نرم مورد استفاده قرار می‌گرفته اند. اختصاصی بودن این مته برای سازنده های نرم، امکان بریده شدن لوله های حفاری به دلیل بار زیاد بر روی مته و منحرف شدن چاه از مسیر اصلی، دلایلی هستند که منجر به کاهش استفاده از این مته شدند.

  • مته های الماسی

این مته ها دارای ۱۵۰ نوع بوده و بر روی بدنه ماتریس آن ها ذرات الماس بسیاری قرار می گیرند. هیچگونه مخلوط یا دندانی در این مته حفاری وجود نداشته و در عوض دارای الماس های طبیعی و صنعتی برای بریدن سنگ ها می باشند. از آنجایی که الماس به کار رفته در این مته ها بسیار سخت است، از آنها در حفاری های سخت استفاده می شود.

البته این مته ها برای ساختار های نرم نیز بسیار کاربردی هستند. تعداد لوله وزنی مورد نیاز این مته ها بسیار کمتر از مته های کاج دار بوده و تنها نیاز به یک سوم نیروی لازم برای خرد کردن سنگ دارند. سرعت آنها و همچنین دوام شان بسیار بالا می باشد و به طور کلی این نوع مته حفاری دارای سه دسته است که عبارتند از: مته هایی با الماس طبیعی، مته های الماس مصنوعی PDC و مته های الماس مصنوعی TSP.

مته ها دارای دو نوع اصلی هستند.
مته ها دارای دو نوع اصلی هستند.

– مته هایی با کاربرد ویژه

علاوه بر دو نوع مته حفاری قبلی، انواع دیگری نیز وجود دارند که تنها به منظور کاربرد های خاصی تولید می شوند. این مته ها به سه دسته تقسیم می شوند. که عبارتند از: مته های مناسب برای عملیات کنارگذر، مته هایی نامتقارن و مته های ضد انحراف.

  • مته های نامتقارن

قطر این مته ها بیشتر بوده و برای حفاری چاه مناسب هستند. همچنین می توانید از آن ها بعد از حفاری در شیل هایی که خاکشان متورم می شود یا طبقات نمکی در آن ها ایجاد می شود، استفاده کنید.

  • مته های مناسب برای عملیات کنار گذر

این مته ها بر روی موتور های درون چاهی یا توربین ها سوار شده و برای حفاری اطراف لوله های جداره چاه شکسته شده یا گیر کرده به کار می روند.

  • مته های ضد انحراف

پیشرفته ترین نوع مته، مته های ضد انحراف هستند که برای رفع مشکل حرکت گردابی و انحراف حفاری و همچنین اهداف نامتعادل به کار گرفته می شوند. انرژی تلف شده این مته ها کمتر بوده و در نتیجه سرعت بیشتری دارند. همچنین طراحی این نوع مته ها مانع از چرخش معکوس، لرزیدن و ارتعاش مته می شود.

برخی مته ها مناسب حفاری چاه ها هستند.
برخی مته ها مناسب حفاری چاه ها هستند.

مته های حفاری را از چه برندی و از چه فروشگاهی خریداری نماییم؟

بی شک برند های بسیاری در زمینه تولید مته حفاری فعالیت می کنند. که برتریدن و پر طرفدار ترین انها مته های امریکا و ایتالیا و کانادا و ژاپنی می باشد  که شما عزیزان می توانید انواع راد و مته های مورد نیاز خود را از مجموعه ایران ولوو با بهترین کفیت و ضمانت اصالت خریداری کنید

جهت خرید با مهندس اسماعیلی در ارتباط باشید 09144441574

مته حفاری و  مته معدنی و مته ژوتکنیک این مجموعهد بسیار با کیفیت بوده و دوام بالایی دارند. اما اگر به دنبال فروشگاهی مناسب برای خرید محصولات این برند و خرید مته هستید، لازم است بدانید که ایران ولوو، یکی از پیشرو ترین و برترین فروشگاه های اینترنتی در زمینه قطعات و لوازم یدکی خودرو های سنگین و تجهیزات سنگین می باشد. این فروشگاه سابقه ای حرفه ای در بازار فیزیکی داشته و تنها در مدتی کوتاه به بزرگترین فروشگاه اینترنتی قطعات و لوازم یدکی تبدیل شده است.

برند ولوو یکی از برترین برندهای صنعتی است.
برند ولوو یکی از برترین برندهای صنعتی است.

جمع بندی

مته حفاری یکی از مهم ترین و اصلی ترین قطعات صنعتی می باشد. تا به اینجا با ماهیت و انواع این قطعه آشنا شدید. همچنین متوجه شدید که برند های برتر  یکی از بهترین انتخاب ها برای این قطعه است. برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با مشاورین ما تماس گرفته و سوالات خود را بپرسید.

 

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *